Ciekawostki

Kannaboidy

image one

Kanaboidy mają dzięki swemu odmiennym właściwościom niż „typowe” halucynogeny takie jak LSD trudno czasami zakwalifikowane jako substancje psychozomimetyczne i bywają niekiedy omawiane jako oddzielna grupa.

Kannabinoidy wpływają na emocje, percepcję, motywację. Wprawiają w miły nastrój podobny po spożyciu alkoholu. „High” pojawiający się na początku to uczucie euforii, niekontrolowany śmiech, brak rachuby czasu (spowolniony upływ czasu) i śmiech bez powodu. Później użytkownik staje się zrelaksowany, rozluźniony i zadowolony, ogarnia go stan przypominający sen. Ale jednocześnie wyostrzają się zmysły i nasila się percepcja bodźców słuchowych i wzrokowych. Usuwa to nudę i wprowadza umysł w trans.

Dla niektórych palenie marihuany nie wywiera żadnego efektu , tzn. nie doprowadzają do stanu euforii, u innych zaś wywołuje nieprzyjemne odczucia jak niepokój.





Konopie

image one

Konopie (Cannabis sativa) jest szeroko rozpowszechnioną rośliną w tropikalnych strefach globu: Afryce Południowej i Północnej, Afryce i Azji Południowo - wschodniej. Wyróżnia się wiele różnych odmian konopi: Cannabis americana, Cannabis indica, lecz jest to w zasadzie ta sama roślina, która jedynie różni się zawartością żywicy i liści w zależności od regionu i od kraju w danym regionie. Kwitnące i owocujące wierzchołki z dodatkiem liści są produktem handlowym, gdyż zawierają duże ilości związków zwanych kannabinolami, wśród których są substancje psychoaktywne. Nie zawierają ich natomiast nasiona i łodygi, które wyrzuca się albo pozyskuje z włókna. Okazy rosnące w wilgotnym gorącym środowisku wrastają na wysokie rośliny, z których można uzyska sporo włókien , zaś uprawiane w suchym gorącym klimacie szczególnie obfitują w żywicę wydzielaną przez kwiatostany żeńskie. Do otrzymania produktu wysokiej jakości, przeznaczonego do sprzedaży używa się jedynie owocujących i kwitnących szczytów rośliny, a nasiona i łodygi usuwa się. Produktem o wysokiej jakości jest Sinsemilla – po hiszpańsku „bez nasion”, wytwarzana w Ameryce Południowej i Północnej. To żeńskie okazy nie zapylone, a więc nie wytwarzające nasion. Zawierają one większe ilości substancji psychoaktywnej (tetrahydrokannabinolu) niż rośliny, które uległy zapyleniu i wytworzyły nasiona.

Z włókien osobników męskich wytwarza się tkaniny, a włóka osobników żeńskich nie gniją w wodzie i wytwarzane są z nich liny morskie i górskie. Nasiona zawierają obok białka dużo tłuszczu i używa się jako olej konsumpcyjny lub paliwo. W lecznictwie wykorzystywano nasiona dla ich działania przeciwbólowego, moczopędnego i nasennego. Szczyty kwitnących żeńskich okazów wydzielają żywicę i ma ona już inne zastosowanie

Żywica produkowana jest głównie w dwóch regionach świata: w krajach południowej i wschodniej części Morza Śródziemnego oraz na subkontynencie indyjskim. Żywice produkowane w obu regionach różnią się, gdyż są otrzymywane innymi metodami.

Olej haszyszowy to ciekły ekstrakt materiału roślinnego lub żywicy uzyskany przy użyciu olejów roślinnych jako rozpuszczalników. Ma on barwę brązową lub zieloną w zależności od dojrzałości materiału roślinnego i charakteru rozpuszczalnika. Jeśli jest zielony to buł przygotowywany z materiału roślinnego, zaś kolor brązowy wskazuje że wykorzystano żywicę.

Efekty oraz Skutki uboczne palenia Marihuany

Efekty

Efekty doświadczane po spożyciu marihuany są indywidualne i zależne od ilości, rodzaju oraz jakości surowca, sposobu przyjmowania, a także genów, organizmu czy ogólnej sytuacji. Najczęstsze z nich, to:

  • polepszenie nastroju, euforia
  • tymczasowe upośledzenie pamięci krótkotrwałej, pobudzenie wyobraźni
  • image one
  • "otwarcie zmysłów", wzmocnienie percepcji, wzmożona wrażliwość na bodźce
  • osłabienie koncentracji
  • zaburzenia w percepcji czasu
  • zwiększone łaknienie
  • suchość w ustach i pieczenie oczu, spowodowane wyschnięciem śluzówek
  • przyspieszone tętno, uczucie chłodu
  • spadek aktywności fizycznej


  • Skutki uboczne
  • Krótkoterminowe: we krwi spada poziom cukru powodując zwiększenie łaknienia, tzw. "gastrofazę".
  • Długoterminowe: Wśród osób palących marihuanę przypadki nadmiernego jej spożycia występują rzadko, niemniej mogą one mieć negatywne konsekwencje dla organizmu palacza, na przykład w związku z większą niż w papierosach ilością substancji smolistych. Częste palenie dużych ilości marihuany, szczególnie w połączeniu z tytoniem, wpływa negatywnie na układ oddechowy i może wywoływać objawy przewlekłego zapalenia oskrzeli w postaci kaszlu, odkrztuszania plwociny, duszności oraz powstania nowotworów układu oddechowego. Palenie marihuany bez dodatku tytoniu, nie zwiększa jednak zauważalnie ryzyka powstania nowotworu układu oddechowego. Potencjalny niekorzystny wpływ konopi na układ oddechowy ogranicza się do palenia jako sposobu przyjmowania tego środka; wpływ taki jest niemożliwy w przypadku zażywania konopi doustnie. Palenie jest jednak znacznie popularniejsze